Baštenski radovi - januar
Spisak aktivnosti u bašti - januar
Planiranje bašte u januaru
Planiranje bašte u januaru je ključno za uspešnu vrtlarsku sezonu. Ovaj period mirovanja prirode idealan je za definisanje ciljeva, pripremu zemljišta i odabir biljaka. Dobro isplanirana bašta donosi veću produktivnost, manje problema sa štetočinama i bolestima i veće zadovoljstvo tokom cele sezone. Januar je idealan za postavljanje čvrstih temelja za bogatu i bujnu baštu ili vrt.
Analiza prošlogodišnje sezone: razmislite šta je prošle godine dobro funkcionisalo, a šta nije. Razmislite o biljkama koje su dobro uspevale i o problemima sa kojima ste se susretali. Ovo će vam pomoći da napravite bolji plan za predstojeću sezonu.
Planiranje vrste i rasporeda biljaka: odlučite koje biljke želite gajiti. Uzmite u obzir klimatske uslove, kao i to koliko sunca i hladovine dobija vaš vrt kao i da li je potrebno redovno zalivanje. Planirajte gde će koje biljke biti posađene kako biste osigurali dovoljno prostora i optimalne uslove za svaku vrstu.
Zemljište: januar je dobar mesec za pripremu tla. Ukoliko je vreme dozvoljava, počnite s prozračivanjem zemljišta i dodajte kompost ili druge organske materijale kako biste poboljšali njegov kvalitet.
Seme i sadnice: proverite zalihe semena od prošle godine i nabavite nova ukoliko je potrebno. Na vreme se informišite gde ćete nabaviti sadnice kada dodje vreme za njihovo sađenje.
Plan: Napravite kalendar kada treba započeti sa određenim zadacima, kao što su sadnja, đubrenje i orezivanje kako nešto ne biste prevideli i propustili ili zakasnili.
Priprema travnjaka u januaru
Priprema travnjaka u januaru ključna je za osiguranje njegovog zdravog i bujnog izgleda tokom cele godine. Ovo je idealno vreme za postavljanje temelja zdravog travnjaka. Pripremom travnjaka u januaru osiguravate da će vaš travnjak biti zdrav, otporan i spreman za izazove koje donose topliji meseci. Preduzimanjem koraka za održavanje i unapređenje sada, štedite vreme i trud kasnije tokom godine.
Prozračivanje: ako je tlo dovoljno suvo, prozračite travnjak kako biste omogućili kiseoniku da dopre do korena trave. Ovo može poboljšati drenažu i sprečiti stvaranje mahovine i gljivičnih bolesti. U ovome vam mogu pomoći mašine koje se koriste upravo za ovu fazu održavanja travnjaka - vertikulatori.
Očistite travnjak: uklonite otpalo lišće, grančice i druge ostatke koji mogu sprečiti prodor sunčeve svetlosti i vazduha do trave.
Planiranje dorade: ako planirate dodavanje nove trave ili popravku oštećenih delova koji su oštećeni prevelikom količinom mahovine, januar je pravo vreme za planiranje. Razmislite o vrsti trave koja je najprikladnija za vaš travnjak i klimatske uslove.
Razmišljanje o poboljšanjima: razmislite o potrebnim poboljšanjima kao što su instaliranje sistema za navodnjavanje ili osvetljenje koje može unaprediti izgled i zdravlje vašeg travnjaka. Možda je vreme da zamenite kosilicu za neku većih kapaciteta, lakše upravljivosti. Pogledajte našu ponudu kosilica.
Priprema i održavanje baštenskog alata
Priprema i održavanje baštenskog alata su esencijalni za efikasne baštenske radove i duži vek trajanja vaših alata. Dobar alat može biti najbolji prijatelj svakog baštovana. Pravilnom pripremom i održavanjem, vaši baštenski alati će biti pouzdani, sigurni za upotrebu i trajaće vam godinama. Ovo će vam omogućiti da svoje vreme u bašti provodite produktivno, uživajući u radu sa alatima koji su uvek spremni za upotrebu.
Makaze za orezivanje (male i velike, teleskopske): Redovno čistite i oštrite oštrice kako bi rezanje bilo precizno i čisto. Koristite specijalizovane alate za oštrenje ili profesionalne usluge. Nakon svake upotrebe, makaze očistite od ostataka biljaka, sapunom uklonite smolu i podmažite ih.
Merdevine: proverite stabilnost i sigurnost merdevina. Čistite ih redovno kako biste sprečili klizanje na prljavim stepenicima. Ako su drvene, proverite da li je potrebno ponovno lakiranje ili zaštita. U Crafteru uvek možete pronaći merdevine po povoljnim cenama, pogledajte našu ponudu merdevina.
Baštenska kolica: svakako neophodno pomoćno sredstvo u bašti i dvorištu. Redovno proveravajte i podmazujte točkove, proverite pritisak u točku. Ako su kolica metalna, zaštitite ih od rđe redovnim čišćenjem i nanošenjem zaštitnog sloja.
Vile, lopate, motike, ašovi: Proverite u kakvom su stanju držalje, ako je potrebno zamenite ih. Metalne delove ručnog alata možete očistiti čeličnom četkom ili brusnom četkom pomoću brusilice. Nakon toga naoštrite alat i premažite uljem. Oštar i ispravan alat su biti za efektivan i bezbedan rad. Ukoliko je potrebno, dokupite ručni baštenski alat ako vam je potreban. Pogledajte šta sve imamo u ponudi od ručnog baštenskog alata.
Baštenska oprema: zima je idealan period da proverite u kakvom vam je stanju radna obuća i odeća. Obezbedite sebi bezbedan rad u vrtu i bašti sa zaštitnom obućom koja će zaštiti vaša stopala od eksera, pada predmeta i drugih nezgoda. Proverite u kakvom su stanju zaštitne rukavice, možda je vreme da ih zamenite ili nabavite nekoliko rezervnih.
Nega drveća u januaru
Nega drveća u januaru postavlja temelje za zdravlje i produktivnost tokom cele godine, bilo da se radi o voćkama, listopadnom ili zimzelenom drveću. Za sve vrste drveća, januar je dobar mesec za planiranje godišnjih radova na održavanju, kao što su đubrenje, dublje orezivanje ili tretmani protiv štetočina i bolesti koje treba primeniti u kasnije u godini. Pravilna nega i preventivne mere tokom zime mogu značajno uticati na zdravlje i vitalnost vašeg drveća tokom cele godine.
Voćke
Zimska nega: januar je idealno vreme za zimsko orezivanje voćaka, uklanjanje suvih, bolesnih ili oštećenih grana. Ovo poboljšava strukturu drveta i priprema ga za prolećni rast. Međutim, zimsko orezivanje voćaka obavljajte samo kada su dani konstantno bez mraza. Kada pravite veći rez na drvetu gledajte da bude ravan (zbog čega je bitno da imate oštar i ispravan alat) i pomalo ukošen kako se voda ne bi zadržavala na rezu, a odmah potom na rez nanesite balzam za zaštitu bilja poznat kao kalemarski vosak.
Provera štetočina: Iskoristite zimski period da pregledate voćke i identifikujete znakove štetočina ili bolesti koje se mogu tretirati pre početka rasta.
Listopadno drveće
Orezivanje: Iskoristite mirovanje drveća tokom zime za orezivanje, smanjujući rizik od zaraze i omogućavajući drvetu da zaceli pre proleća. Kao i za voće, rezove je potrebno zaštititi kalemarskim voskom kako se ne bi pojavila trulež na drvetu. Takođe, možete prorediti živu ogradu, preterano gusto rastuće ukrasno grmlje i ruže grmolike. Drvenaste vrste koje cvetaju rano u proleće isključene su iz orezivanja.
Zaštita od mraza: ako su najavljene izuzetno niske temperature, razmotrite korišćenje zaštitnih materijala oko mladih ili osetljivih stabala. Možda to zahteva više posla ali ne zaboravite koliko nam to drveće znači tokom leta.
Zimzeleno drveće
Zalivanje: iako se čini suprotnim, zimzeleno drveće može patiti od isušivanja tokom zime, posebno tokom sušnih perioda ili kada je zemljište zamrznuto. Povremeno zalivanje može pomoći, posebno za mlado drveće.
Inspekcija: pregledajte zimzeleno drveće na znakove oštećenja od snega ili leda i pažljivo uklonite teški sneg sa grana kako biste smanjili rizik od loma.