Aparati za zavarivanje
Šta je inverter aparat za zavarivanje?
Inverter aparati za zavarivanje su uređaji koji omogućavaju trajno spajanje dva metalna dela korišćenjem visoke temperature koju stvara električna energija. Proces zavarivanja zahteva odgovarajuću zaštitnu opremu kako bi se osigurala bezbednost pri radu. Aparat za zavarivanje je odličan dodatak svakoj radionici jer se može koristiti za popravku različitih predmeta, poput ramova bicikala, nogara stolica, ali i izradu konstrukcija, nosača i drugih metalnih elemenata. Inverter aparat za zavarivanje je idealan za kućne majstore i profesionalce koji traže pozdano rešenje za čestu upotrebu i rad sa metalima.
Tipovi aparata za zavarivanje
Inverterski aparati za zavarivanje mogu se podelitin prema metodama zavarivanja koje omogućavaju. Isto kao i kod transformatorskih uređaja, postoje tri osnovne vrste aparata za varenje.
Aparati za MIG/MAG zavarivanje
Prvi tip su MIG/MAG inverterski aparati za zavarivanje, koji omogućavaju zavarivanje koristeći topljive elektrode u obliku žice i zaštitne gasove, bilo da su inertni ili aktivni. MIG/MAG aparati su često poznati kao CO2 aparati za zavarivanje, jer koriste ugljen-dioksid ili njegovu mešavinu sa argonom kao aktivni zaštitni gas. MIG/MAG aparati za varenje koriste se za zavarivanje obojenih metala, kao što su bakar, aluminijum i njihove legure. Najčešće korišćeni inertni gasovi su helijum ili argon, dok se aparat za zavarivanje CO2 posebno ističe po efikasnosti i nižim troškovima u radu sa čelikom.
Aparati za zavarivanje MMA - Aparati za REL elektrolučno zavarivanje
Drugi tip aparata za zavarivanje prema metodi zavarivanja su MMA inverterski aparati za zavarivanje. Ovi aparati za zavarivanje su poznati i pod nazivom REL aparati za elektrolučno zavarivanje. Ovi aparati za zavarivanje koristi obložene elektrode, čija obloga služi kao zaštita za zavarivački luk. Obloga je izrađena od fero-legura, metala i organskih komponenti, a njihov sastav zavisi od vrste elektrode. MMA aparat za varenje je idealam za rad na otvorenom i u teško dostupnim mestima. Aparati za rel elektrolučno zavarivanje najčešće se koriste za zavarivanje čelika, nerđajućeg čelika, a uz naprednije modele se može obrađivati i aluminijum.
Aparati za WIG/TIG zavarivanje
Treći tip inverterskih aparata za zavarivanje su TIG aparati. TIG aparat za varenje funkcioniše tako što spaja netopivu elektrodu i materijal koji se zavaruje. U ovom procesu koristi se inertni zaštitni gas, kao što su argon ili helijum. TIG metoda se koristi za zavarivanje nerđajućeg čelika, visokolegiranih čelika, bakra, nikla, titanijuma i njihovih legura. TIG aparati za varenje se takođe mogu koristiti za MMA zavarivanje. Važno je napomenuti da se aparati za zavarivanje razlikuju po dizajnu držača za elektrode, u zavisnosti od metode zavarivanja za koju su namenjeni. Ove razlike omogućavaju optimalnu upotrebu različitih vrsta elektroda i doprinose kvalitetu zavarivanja.
Tipovi aparata za zavarivanje prema jačini struje (amperaža)
Prvi su inverter aparati za zavarivanje do 160A, koji su namenjeni za spajanje manjih elemenata, poput žica, tankih uglovnih nosača i sličnih materijala. Aparati za zavarivanje sa ovakvom jačinom struje nisu pogodni za zavarivanje čvršćih metalnih konstrukcija. Drugi tip su inverter aparati za zavarivanje od 250A. Oni omogućavaju spajanje većine metalnih elemenata, zbog čega su pogodni za gotovo sve vrste zavarivačkih radova, uključujući konstrukcije od debelog metala. Imaju veću potrošnju energije u poređenju sa uređajima sa jačinom struje od 160A. Treći tip predstavljaju inverter aparati za zavarivanje sa jačinom struje većom od 250A, koji se smatraju isključivo profesionalnim uređajima. Imaju višu cenu, ali i znatno veću funkcionalnost. Ovi aparati za varenje se koriste u teškoj industriji.
Prednosti inverter aparata za zavarivanje
Razumevanje prednosti inverterskih aparata za zavarivanje počinje od njihovog principa rada. Ovi uređaji opremljeni su inverterom, koji se smatra "srcem" sistema. Elektronski kontrolni sistem u aparatu pretvara naizmeničnu struju u jednosmernu, a zatim, uz istovremeno povećanje frekvencije, ponovo u naizmeničnu. Nakon toga, struja prolazi kroz inverter, gde se ponovo ispravlja, odnosno pretvara u jednosmernu, ali ovog puta sa nižim naponom, koji omogućava paljenje električnog luka. Inverter igra ključnu ulogu u konverziji struje i ima još jednu veoma značajnu funkciju. Inverter funkcioniše kao aktivni separator, odvajajući zavarivačku struju od struje iz električne mreže. Time štiti zavarivača i sam aparat od mogućih oštećenja. Zahvaljujući moćnim poluprovodnicima poput IGBT tranzistora, omogućava stabilno napajanje koje podnosi visoka opterećenja. Inverterski aparati su skuplji za nabavku, ali su znatno lakši za transport.
Inverterski aparati za zavarivanje imaju efikasniji stepen iskorišćenja u poređenju sa drugim izvorima zavarivačke struje. Zahvaljujući radu inverterskih aparata za zavarivanje sa jednosmernom strujom, mogu se koristiti sve vrste elektroda. Elektronski regulisana struja zavarivanja omogućava bolja svojstva zavarivanja i primenu na različite vrste metala. Zbog kompaktne konstrukcije i male težine, inverter aparati za zavarivanje najčešće se koriste na gradilištima i u industriji, jer pružaju veću snagu uz minimalnu težinu. Inverterski aparati za zavarivanje brzo se hlade zahvaljujući ugrađenom sistemu za hlađenje, koji štiti delove od pregrevanja. Ovo ih čini efikasnijim u odnosu na transformatorske aparate, uprkos manjoj veličini. Fleksibilna kontrola je jedan od benfita inverter aparata za varenje. Elektronske komponente omogućavaju preciznu regulaciju napajanja kod inverterskih aparata za zavarivanje. Ova fleksibilnost omogućava prilagođavanje izlazne snage prema vrsti materijala koji se zavaruju, što čini rad lakšim i efikasnijim. Moderni inverterski aparati za zavarivanje koriste tranzistore koji regulišu napon aparata čak i kada se napajaju iz generatora što dodatno doprinosi radu na mestima gde nije sprovedena struja.
Kako izabrati aparat za varenje koji vam odgovara?
Kupovina aparata za zavarivanje može biti veoma dobra i isplativa investicija. Karakteristike aparata za zavarivanje, dostupne metode zavarivanja, kao i funkcije, dimenzije i cena, igraju značajnu ulogu. Takođe, važno je uzeti u obzir za šta će se aparat koristiti. Nije dovoljno uzeti u obzir koje vrste materijala planirate da zavarujete , već i na to da li će aparat biti namenjen za kućnu ili profesionalnu upotrebu. Veoma je bitno uzeti u obzir jačinu struje. Najjeftiniji tip aparata može biti dovoljan ako planirate da zavarujete samo tanke metalne elemente.
Prilikom izbora inverterskog aparata za profesionalnu upotrebu, preporučuje se model sa jačinom struje od najmanje 250A. Zbog intenzivnog rada u profesionalnim uslovima, važno je da aparat za varenje bude dovoljno pouzdan i spreman za sve izazove. Ključni parametar na koji treba obratiti pažnju je intermitencija (radni ciklus tj faktor opterećenja aparata za varenje). Ovaj pokazatelj definiše koliko dugo aparat može raditi u periodu od 10 minuta. Na primer, intermitencija od 60% pri 180A znači da aparat za varenje može neprekidno raditi 6 minuta, nakon čega mu je potrebno 4 minuta hlađenja. Inverter aparati za varenje sa višom intermitencijom idealni su za duže radne intervale i zahtevnije zadatke.