Kategorije proizvoda
    Meni Zatvori

    Peći na čvrsto gorivo

    Load
    Sortiraj
    Nije pronađen proizvod koji odgovara vašem kriterijumu.

    Šta su peći na čvrsto gorivo?

    Najjednostavnije rečeno, to su samostalni grejni uređaji dizajnirani da proizvode toplotu unutar vašeg doma sagorevanjem drveta, uglja ili peleta. Vatra je smeštena unutar tela peći, koje je obično napravljeno od čelika ili livenog gvožđa. Proizvedena toplota zrači u okolni prostor. Dim od vatre izlazi kroz dimnjak putem dimovodne cevi koja vodi do dimnjaka.

    Koje su prednosti grejanja pomoću peći na drva?

    Peć na čvrsto gorivo je idealno rešenje da vaš dom ostane udoban i topao tokom hladnih meseci. U poređenju sa drugim sistemima grejanja, peć na drva nudi mnoge prednosti. Prvo, stvara prijatnu i ugodnu atmosferu koja širi toplotu. Takođe, peć na drva omogućava nezavisno grejanje, što vam omogućava da efikasno smanjite troškove grejanja.

    Prema nedavnoj studiji britanskog proizvođača šporeta Charnwood, većina ispitanika studije prepoznaje pozitivan uticaj peći. Loženje vatre nas podstiče da usporimo i uživamo sa prijateljima i porodicom u hladnim danima.

    Peć na drva može takođe služiti kao dodatni izvor toplote i tako predstavljati odličan dodatak vašem postojećem sistemu grejanja. Ovo je posebno praktično tokom hladnih zimskih meseci, jer peć na drva doprinosi povećanju snage grejanja.

    Koje su prednosti peći na drva?

    Peć na drva nudi brojne prednosti u odnosu na druge sisteme grejanja, a jedna od najvažnijih je ekonomska isplativost. U poređenju sa tradicionalnim grejalicama koje često prouzrokuju visoke troškove, peći na drva se pokazuju kao izuzetno efikasne i ekonomične opcija. Takođe, troškovi nabavke peći na drva su znatno niži od drugih sistema grejanja. Pored toga, drvo je relativno jeftin izvor goriva u poređenju sa gasom ili uljem. Pored toga, peć na drva vam omogućava nezavisnost od fluktuacija cena energije.

    Grejanje na drva je jedan od najekološkijih načina da se zagreje vaš prostor. Moderna peć na drva sa visokim stepenom iskoristivosti efikasno pretvara energiju skladištenu u drvetu u toplotu iz sagorevanja. Pri tome se emituje samo onoliko CO2 koliko je drvo apsorbovalo iz okoline tokom svog rasta - prirodna ravnoteža ostaje očuvana.

    Koliki je vek trajanja peći na čvrsto gorivo?

    Prosečan vek peći na drva je 10 do 20 godina. Koliko će trajati zavisi od učestalosti upotrebe, održavanja peći kao i korišćenja u skladu sa uputstvima proizvođača. Dobro je imati na umu da kako tehnologija napreduje, tako će i efikasnost uređaja rasti.

    Pravilno loženje peći na drva

    Da biste efikasno koristili peć na drva, potrebno je da pratite nekoliko koraka:

    • Pripremite peć – osigurajte da je vatra prethodno imala dotok vazduha. Nekada je dovoljno otvoriti vrata i dotok vazduha (cug) peći nekoliko minuta pre nego što počnete s pripremom.
    • Pripremite ložište – trebalo bi da postavite papir i suvo sitno drvo u ložište za vatru. Potrebna vam je izvesna količina sitnog drva kako biste uspešno zapalili vatru. U ovome vam mogu pomoći hepo kocke
    • Paljenje vatre – trebali biste sačekati da se sitno drvo zapali i dozvoliti da počne da gori, a potom dodavati nešto veće komade drveta.
    • Ostavite vrata malo otvorena – to je sitan detalj, ali može biti ključan – ostavljanje vrata malo otvorenih pomaže dimnjaku da povuče vazduh i zapravo vam pomaže da zapalite vatru. Takođe sprečava kondenzaciju na prednjem delu stakla. Međutim, u nekim slučajevima bolje je zatvoriti vrata jer to smanjuje količinu protoka vazduha pa ubrzava vazduh koji prolazi, što može pomoći da se vatra razbukta.
    • Postepeno dodajte veće komade – čim sitno drvo dobro gori, trebali biste dodati veće komade cepanica. Međutim, nemojte odmah dodavati cele drvene trupce – potrebno je postepeno razbuktati vatru i paziti da je ne ugušite.
    • Praćenje protoka vazduha – Većina šporeta na drva ima više načina za podešavanje protoka vazduha. Kada vatra dobro gori, možete smanjiti količinu vazduha kako bi drvo sporije gorelo; važno je usporiti protok vazduha tek kada vatra dobro gori. Kako vatra postaje toplija i stabilnija, možete dodatno smanjiti protok vazduha kako bi drvo gorelo polako i efikasno. Prebrzo smanjivanje protoka vazduha može ugasiti vatru, zato pažljivo nadgledajte.

    Kako pravilno očistiti peć?

    Nezaobilazni deo čišćenja svake paći jeste redovno uklanjanje pepela. Pored toga potrebno je čistiti staklo na vratima peći i odžak. Jednom godišnje potrebno je pregledati odžake i proveriti sitne delove. Nadalje, potrebno je dotegnuti labavite šrafove i podmazati ručku vrata i šarke sa specijalnim mastima koje su otporne na visoke temperature. Takođe, površine treba čistiti čistom vodom (za čelične peći) ili blagim sapunskim rastvorom (za peći sa oblogama od keramike, prirodnog kamena ili stakla).

    Da li su peći na drva loše za zdravlje?

    Kada se pravilno održavaju i koriste, peći na drva ne predstavljaju opasnost za zdravlje. Istina je da je dim iz peći zagađivač i udisanje dima može uzrokovati kašalj i otežano disanje, međutim, kada se koriste sa dobro održavanjem dimnjaka i čunaka, to nikada ne bi trebalo da bude problem.

    Savremene peći su mnogo efikasnije i bezbednije za upotrebu nego stariji modeli. Ako imate bilo kakvih briga, uvek je najbolje zameniti stari model sa efikasnim savremenim modelom peći na drva.

    Koja veličina peći na drva mi je potrebna?

    Posedovanje peći u vašem domu nije samo stvar izgleda. Najvažniji aspekt odabira peći je izbor one koja je prave veličine za vaš objekat. Peć koja je premala neće moći pravilno da greje prostor. Čest problem kod kupaca je da precene svoje potrebe i kupe peć koja je prevelika za njihove potrebe. Ako je to slučaj, peć na drva će proizvesti previše toplote za prostoriju, što će uzrokovati preterano zagrevanje iste.

    Koliku snagu grejanja treba da ima peć?

    Snaga peći na drva izražena u kilovatima (kW) predstavlja koliko toplote peć može proizvesti. Da biste utvrdili koliko je površine adekvatno za peć određene jačine, morate uzeti u obzir nekoliko faktora, uključujući izolaciju prostorije, visinu prostorije i kvalitet stolarije.

    Uopšteno, standardna peć od 1kW može efikasno zagrevati prostoriju od oko 10 do 15 kvadratnih metara u kući s dobrom izolacijom. Međutim, ako je izolacija loša, peć od 1kW možda će biti adekvatna za manju površinu.

    Važno je napomenuti da će, čak i ako imate peć koja je tehnički dovoljno jaka za određenu površinu, loša izolacija ili veliki prostori s puno prozora smanjiti efikasnost grejanja. 

    Mogu li imati peć na drva ako nemam dimnjak u kući?

    Iako je moguće instalirati peć na drva iako nemate dimnjak, biće potrebno dodatno ulaganje da bi se to bezbedno izvelo. Možete instalirati dimovod u vašem objektu kako biste koristili peć na drva. Ovi sistemi su pristupačni i mogu se instalirati kroz krov ili spolja u zavisnosti od nekoliko faktora. Dakle, i dalje možete imati peć na drva čak i ako nemate dimnjak.

    Ako želite savet o vrsti peći koja je najbolje prilagođena vašem domu, gorivima, instalaciji, markama i još mnogo toga, obratite nam se u prodajnom objektu ili pozovite naš call cental na 011 422 0469.

    Možete li ložiti ugalj u peći na drva?

    Odgovor na ovo pitanje zavisi od modela peći koji izaberete. Postoje modeli peći koji su dizajnirani samo za drvo. Takvi modeli peći za sagorevanje drveta imaju ravnu ploču. Ovo je zato što drvo zahteva samo vazduh odozgo da bi gorelo. Ugalj treba sagorevati na podignutoj rešetki jer zahteva vazduh odozgo, kao i put za izlaz; posebno da bi se sprečilo nakupljanje pepela.

    Možete sagorevati bilo koju vrstu drveta na vašoj peći, ali je veoma važno sagorevati samo sušeno drvo. To je drvo koje je staro najmanje godinu dana i koje je pravilno osušeno. 

    Naravno, možete kupiti i višenamenske peći koje mogu sagorevati i ugalj i drvo. Ove peći su veoma popularan izbor i pružaju vam fleksibilnost pri izboru goriva. Ugalj može proizvesti mnogo toplote dugo vremena i može se čuvati na malom prostoru. Međutim, mnogima se ne sviđa način na koji se ugalj eksploatiše i sagoreva. Dok je drvo manje efikasno i mora se pravilno čuvati da ne bi upilo vlagu i oštetilo se.

     

    Filtriraj po
    Filter by attributes
    • Tip
    • Brend
    • Dimenzije
    • Dimenzija ložišta (D x Š x V)
    • Masa
    • Prečnik odvoda dima
    • Stepen iskorišćenja
    • Dimenzije peći
    • Položaj dimovodne cevi
    • Prečnik dimovodnog nastavka
    • Snaga električnog dela
    • Snaga predata vodi
    • Tip goriva
    • Zapremina kotla
    • Zapremina zagrevanja
    • Težina
    • Nominalna toplotna snaga
    • Grejna površina
    • Kapacitet rezervoara za pelet
    • Maksimalno vreme rada sa punim rezervoarom
    • Potrošnja peleta MIN/MAX
    • Snaga predata okolini
    • Boja
    • Dimenzije DxŠxV mm
    • Površina zagrevanja
    • Pozicija dimne cevi
    • Snaga
    • Težina neto/bruto
    • Uvoznik
    • Vrsta goriva