Kategorije proizvoda
    Meni Zatvori
    Vrati se na sve

    Oprema za pravljenje rakije

    Oprema za pravljenje rakije

    Sve o opremi za pečenje rakije

    Pravljenje rakije je tradicija koja seže vekovima unazad, naročito u Srbiji. Dok je osnovni postupak ostao gotovo nepromenjen, tehnologija i oprema su napredovali, pružajući više opcija nego ikada pre. U ovom članku ćemo vas voditi kroz osnovnu opremu potrebnu za destilaciju rakije, razlike među proizvodima i što treba uzeti u obzir prilikom kupovine.

    Kazan za rakiju od bakra

    Kazani za destilaciju (destilatori)

    Čemu služe: Ovi uređaji koriste se za proces destilacije, gde se alkohol izdvaja iz fermentisane smese.

    Kako se koriste: Fermentisana smesa se sipa u kazan, koji se zatim zagreva. Pare alkohola kondenzuju se i skupljaju u posebnom sudu.

    Šta tražiti prilikom kupovine: Materijal izrade (bakar je često poželjan zbog bolje provodljivosti toplote), veličina i kapacitet, i lakoća čišćenja. Takođe, razmotrite da li kazan ima dvostruku destilaciju za bolju čistoću rakije.

    U našoj ponudi možete pronaći mini kazane od 10 i 35 litara, kao i veće kazane od 100 litara, 120 litara i 200 litara.

     

    Fermentacioni sudovi

    Čemu služe: Sudovi u kojima se odvija fermentacija voćne mase, pretvarajući šećere u alkohol.

    Kako se koriste: Voćna masa se stavlja u sudove i ostavlja da fermentiše tokom određenog perioda.

    Šta tražiti prilikom kupovine: Materijal (nerđajući čelik, plastika namenjena za hranu, drvo), veličina, postojanje čepa za ispuštanje gasova tokom fermentacije.

     

    Merni instrumenti ph metar, alkoholmetar

    Merni instrumenti

    Čemu služe: Omogućavaju vam da precizno pratite proces fermentacije i destilacije.

    Kako se koriste: Uzorci se uzimaju tokom procesa i mere se različiti parametri, kao što su jačina alkohola.

    Šta tražiti prilikom kupovine: Alkoholmetar za merenje jačine alkohola, termometar za praćenje temperature tokom destilacije, indikator vrenja komine,  pH metar za merenje kiselosti kao i gradirane menzure koje uvek zatrebaju.

     

    Hladnjaci (kondenzatori)

    Čemu služe: Koriste se za hlađenje i kondenzovanje alkoholnih para nazad u tečno stanje.

    Kako se koriste: Povezuju se sa kazanom za destilaciju i omogućavaju prelazak alkoholnih para kroz cevi dok voda ili druga tečnost hladi pare.

    Šta tražiti prilikom kupovine: Materijal izrade, veličina i kapacitet hlađenja.

     

    Inox bačve, burad

    Bačve za odležavanje

    Čemu služe: Bačve se koriste za sazrevanje rakije, što joj daje dodatne arome i boju.

    Kako se koriste: Rakija se sipa u bačve i ostavlja da odležava određeni period.

    Šta tražiti prilikom kupovine: Vrsta drveta (hrast je često poželjan), veličina i prethodna upotreba bureta (ako je koriste za druge alkohole).

    U našoj ponudi možete pronaći veliki izbor inox buradi za rakiju u različitim zapreminama i položaju

    Odabir prave opreme za pravljenje rakije je esencijalni korak ka proizvodnji vrhunske rakije. Uz pravu opremu, strpljenje i veštinu, možete proizvesti rakiju koja će biti izvor ponosa. Uvek se obrazujte i eksperimentišite kako biste usavršili svoj zanat i postigli željeni rezultat.

     

    Česte greške u proizvodnji rakije i kako ih izbeći

     

    Proizvodnja rakije je umetnost koja kombinuje tradiciju, znanje i strpljenje. Ali čak i najiskusniji majstori ponekad prave greške. Ako ste početnik ili želite da poboljšate svoju tehniku, ovaj članak će vam pomoći da se upoznate sa čestim greškama u proizvodnji rakije i saznate kako ih izbeći.

    Trule jabuke

    Nepravilno čuvanje voća pre fermentacije

    Greška: Voće koje nije pravilno skladišteno može trunuti ili fermentisati pre nego što počne proces destilacije.

    Kako izbeći: Uvek skladištite voće na hladnom, suvom mestu i započnite proces fermentacije što je pre moguće nakon berbe. Ukoliko dođe do burne fermentacije, sve arome mogu zajedno sa ugljen dioksidom izaći van posude i rakija će imati smanjeni aromatski profil. Pošto je fermentacija egzotermna odnosno dolazi do oslobađanja toplote, jedini način da se uspori tok fermentacije, jeste hlađenje kljuka i održavanje temperature u rasponu od 18 do 20 stepeni Celzijusa.

    Pitanje: Da li je moguće koristiti previše zrelo voće?

    Odgovor: Previše zrelo voće može dovesti do prekomerne fermentacije i neželjenih ukusa. Uvek koristite sveže voće koje je dostiglo punu zrelost. Trulo voće se ne koristi kao ni ono koje nije dovoljno sazrelo i nije doseglo punu slast.

     

    Nepravilna fermentacija

    Greška: Previše kratka ili predugačka fermentacija može uticati na kvalitet rakije.

    Kako izbeći: Pratite preporučeno vreme fermentacije za vrstu voća koju koristite i koristite kvalitetan kvasac. Bez upotrebe kvasaca i enzima za rakiju, teško je iskoristiti pun potencijal voćne sirovine koju smo pripremili.

    Zanimljivost: Fermentacija je prirodni proces u kojem kvasac pretvara šećere u alkohol. Svaka vrsta voća zahteva različito vreme fermentacije.

     

    Preterano punjenje destilatora

    Greška: Preterano punjenje kazana može dovesti do prelivanja ili neefikasne destilacije.

    Kako izbeći: Uvek ostavite dovoljno prostora u destilatoru kako bi pare mogle nesmetano da cirkulišu.

    Pitanje: Koji je optimalan nivo punjenja kazana?

    Odgovor: Generalno, kazan bi trebalo da bude popunjen do 2/3 svog kapaciteta.

     

    Nepravilna temperatura destilacije

    Greška: Previsoka temperatura može "spaliti" rakiju, dok preniska može rezultirati nedovoljnom ekstrakcijom alkohola.

    Kako izbeći: Koristite termometar i održavajte temperaturu u optimalnom rasponu za vrstu rakije koju pravite. Nakon destilacije, rakija se meri pomoću alkoholmetra ili hidrometra. Ovi instrumenti pokazuju koliko je alkohola prisutno u rakiji. Očitavanje se obično vrši u procentima alkohola po zapremini (v/v)

    Zanimljivost: Bakarni kazani su posebno cenjeni u proizvodnji rakije jer bakar pomaže u odstranjivanju sumpornih jedinjenja, što poboljšava ukus.

     

    Nepravilno skladištenje gotove rakije

    Greška: Ako se rakija ne skladišti pravilno, može poprimiti neželjene ukuse ili izgubiti svoju jačinu.

    Kako izbeći: Skladištite rakiju u hermetički zatvorenim staklenim bocama ili drvenim bačvama na tamnom i hladnom mestu.

    Pitanje: Da li je bolje čuvati rakiju u staklenim bocama ili drvenim bačvama?

    Odgovor: Zavisi o željenom rezultatu. Drvene bačve daju rakiji dodatne arome, dok staklene boce očuvavaju originalni ukus.

    Proizvodnja rakije je kombinacija nauke i umetnosti. Dok nauka može objasniti fermentaciju i destilaciju, strpljenje i pažnja prema detaljima ono je što pravi razliku između dobre i odlične rakije. Uz pridržavanje ovih saveta, na putu ste da postanete pravi majstor u proizvodnji rakije.

     

    Koliko je potrebno dunja za 1 litar rakije?

    Za 1 litar rakije od dunje je potrebno oko 20 kilograma ploda, mada ta količina svakako varira od sorte dunje i drugih faktora.

    Biljka lincura

    Šta je lincura rakija?

    Lincura je rakija koja se proizvodi mešanjem šljivovice vrhunskog kvaliteta i osušenog korena biljke lincure (lat. Gentiana lutea). Ova biljka raste u centralnoj i južnoj Evropi. Njen rast je veoma spor jer raste uglavnom u kamenitom tlu i potrebno joj je 7 do 10 godina kako bi dosegla visinu od jednog metra. Lincura rakija se pije 15 do 30 minuta pre jela i to jedna čašica u toku dana. Ukus ove rakije je gorak ali u narodu je poznata kao veoma lekovita rakija.

    Koliko kalorija ima rakija?

    U 100ml rakije jačine 25 vol % alkohola nalazi se 175 kcal.

    Kako se koristi destilovana voda za rakiju?

    Destilovana voda se koristi za razblaživanje rakije na željenu jačinu. Važno je da rakija i destilovana voda imaju iste temperature i da se destilovana voda ubacuje u rakiju, nikako obrnuto. Osim toga, destilovana voda treba da bude što mekša, odnosno ne sme sadržati kalcijum i magnezijum uopšte ili što je moguće manje.

    Koja je idealna jačina rakije?

    Preporučuje se da jačina alkohola bude između 40 i 45 vol.%, eventualno 50 vol.% jer u ovim koncentracijama alkohola dolazi do izražaja prijatna aroma rakije. Ukoliko je koncentracija alkohola veća, ona će maskirati prirodne arome destilata.

    Šećer u staklenoj posudi

    Koliko šećera se stavlja u rakiju?

    Neki dodaju šećer u voćni kljuk kako bi potpomogli vrenje, međutim po gledištu stručnjaka šećer ne treba dodavati jer se draž pripreme rakije nalazi baš u tome da šećer dolazi iz prirodnog izvora odnosno voća od kog se pravi rakija. Dodavanjem šećera potpomaže se pravljenje čistog etanola, međutim time rakija gubi svoju aromu samim tim i kvalitet.

     

    Da li je u kljuku može dodati pekarski kvasac?

    U kljuku se dodaje selekcionisani kvasac kako se ne bi razvijale divlje sorte kvasca koji su prisutni u voću. Zbog toga neki dodaju pekarski kvasac, koji nije za preporuku, mada ga je nekada bolje i dodati kako se ne bi propustilo vrenje. Najbolje je dodati predvidjeni kvasac koji se koristi u ovu svrhu.