Kategorije proizvoda
    Meni Zatvori
    Vrati se na sve

    Baštenski radovi - februar

    Baštenski radovi - februar

    Važni radovi u bašti - februar

    Februar je na pragu proleća i neke rane biljke su već počele davati prve znake proleća. Uveliko su se pojavili i prvi vesnici proleća kao što su visibabe, kukurek, šafrani na planinama i raspevane senice na drveću. Priroda se priprema za novu sezonu a krajnje je vreme da proverite vašu baštu ili vrt i pripremite vaše imanje za proleće. Pripremili smo nekoliko saveta koji vam mogu pomoći u tome.

    Sadnja voća i ukrasnog žbunja

    Sadjenje sadnice

    Sadnja sadnica voća i ukrasnog žbunja može biti izuzetno zadovoljavajući proces koji donosi dugoročne benefite vašem vrtu ili dvorištu. Ako ste propustili jesenju sezonu sadnje, ne brinite – rano proleće je takođe idealno vreme za sadnju, pre nego što biljni sokovi krenu da cirkulišu i pupoljci se aktiviraju. Važno je obratiti pažnju na vremenske uslove u vašem regionu i osigurati da zemlja nije smrznuta kada planirate sadnju.

    Pre nego što započnete sa sađenjem, odaberite mesto koje ima dovoljno sunčeve svetlosti, najmanje šest sati dnevno, kako bi biljke mogle da se pravilno razvijaju. Takođe, vodite računa o sastavu zemljišta i njegovoj sposobnosti da drenira vodu. Ako je potrebno, unapredite strukturu zemljišta dodavanjem organske materije poput komposta ili dobro istrulog stajnjaka.

    Zalivanje sadnice

    Kada je reč o pripremi sadnice za sadnju, važno je da pažljivo prikraćujete korenje, uklanjajući sve polomljene, oštećene ili osušene delove. Ovo će podstaći razvoj novih, zdravih korenova. Rupa u koju ćete posaditi voćku treba da bude dovoljno prostrana da možete bez problema raširiti korenje sadnice. Ako se radi o sadnicama s golim korenom, preporučuje se da ih pre sadnje potopite u smesu zemlje, prirodnog đubriva i vode u odnosu 1:1:1, kako biste aktivirali korenov sistem. Nakon što postavite sadnicu u rupu, pažljivo je zatrpajte zemljom, vodeći računa da ne ostavite vazdušne džepove oko korenja. Nežno utabajte zemlju oko sadnice i obilno je zalijte kako bi se zemlja dobro sjedinila s korenjem. U zavisnosti od vrste biljke, može biti potrebno postaviti potporni štap kako biste pružili dodatnu stabilnost mladoj sadnici. Za sve ove radove sigurno će vam dobro doći nešto od baštenskog alata.

    Nakon sadnje, redovno pratite vlažnost zemljišta i zalivajte biljke prema potrebi, posebno tokom sušnih perioda. Pravilnom negom i održavanjem, vaše sadnice voća i ukrasnog žbunja će se uspešno ukoreniti i razviti u zdrave i bujne biljke koje će obogatiti vaš vrt ili dvorište svojim plodovima i lepotom

    Sađenje biljaka za baštu u februaru

    Možda deluje iznenađujuće ali većina semena može da se poseje u februaru kako biste u aprilu, gotovu biljku presadili u meku, prolećnu zemlju. Iako je zemljište još uvek hladno, preporuka je da se biljke poseju u saksiju ili žardinjeru kako bi se omogućio njihov rast u kontrolisanim uslovima. Semenje izložite svetlosti, redovno zalivajte i grejte prostorije u kojima stoje saksije. Ovo su primeri biljaka koje možete početi da gajite već u februaru: mladi luk, grašak, šargarepa, ljute papričice, paradajz, paprike, plavi patlidžan, celer, peršun, blitva, spanat, bosiljak... Ovo semenje možete poručiti u Crafteru na sledećoj stranici  SEMENA.

    proklijale sadnice povrća u saksijama i žerdinjeri

    Paradajz, paprike i patlidžan ćete morati gajiti u plasteniku u rano proleće, jer su osetljivi na promene temperature. Sa prvim toplim danima aprila, sadnice iznesite napolje da se naviknu na promenu temperature, a zatim ih presadite u zemlju.

    Što se tiče bašte na otvorenom, u drugoj dekadi februara se priprema bašta za ranu setvu a potom se i obavlja setva. Obrada zemlje se radi ručnim alatima ili kultivatorom. Jako je bitno da zemlja bude dovoljno suva da se može obrađivati.

    Postoji nekoliko vrsta, svima dobro znanog, povrća koje podnosi niske temperature. U februaru se može posejati crni i beli luk, zelena salata, peršun, šargarepa, rotkvice, spanać i grašak. Zapravo, neke od ovih povrtarskih kultura moraju da se poseju baš tada, ako hoćemo da uživamo u njima kasnije. Naime, rana setva je važna za biljke kao što su grašak, spanat, luk i rotkvica, jer klijaju na temperaturama od tri do pet stepeni Celzijusa.

    Dakle, iako februar može delovati kao isuviše ran mesec za baštovanstvo, zapravo je idealno vreme za početak sadnje određenih biljaka. Sa pravilnom pripremom i negom, možete osigurati zdrav rast biljaka i uživati u bogatoj žetvi tokom proleća i leta.

    Orezivanje voća u proleće

    Proleće donosi sa sobom duže dane i toplije vreme, što znači da je vreme za orezivanje voćaka. Orezivanje je ključni korak u održavanju zdravlja i produktivnosti voćaka. Pravilno održavana krošnja će obezbediti dovoljno sunca u unutrašnjosti krošnje.

    Orezivanje voća sa baštenskim makazama

    Prilikom orezivanja, važno je ukloniti izdanke koji rastu ka unutra, jer oni sprečavaju prodor svetlosti i cirkulaciju vazduha unutar krošnje. Grane treba orezati tako da gornji pupoljak pokazuje ka spolja, čime se podstiče rast grana u pravom smeru. Površine reza trebaju biti što glađe, kako bi se smanjila mogućnost infekcija i bolesti.

    Važno je napomenuti da grane koje rastu uspravno obično donose novo granje, dok one koje rastu vodoravno formiraju plodove. Stoga je pri orezivanju potrebno ukloniti izdanke koji stoje izrazito uspravno, kako bi se podstaklo formiranje plodova.

    Neki voćari preferiraju orezivanje svojih voćaka u proleće, nakon što se pupoljci otvore i kada počnu da se pojavljuju lišće i cvetovi. Prednost ovakvog orezivanja je mogućnost prepoznavanja i uklanjanja grana koje nisu preživele zimu. Ovo je posebno važno za nežnije voćne vrste kao što su breskve ili kajsije.

    Međutim, vredi napomenuti da orezivanje u proleće neće podstaći rast voćaka kao što je to slučaj sa orezivanjem u kasnu zimu. Kada drvo već počne da koristi uskladištenu energiju za rast listova, cvetanje i rast novih izdanaka, orezivanje može imati manji uticaj na podsticanje rasta.

    Ukoliko želite da učinite krošnju kompaktnijom, proleće je dobro vreme za orezivanje razgranatih voćaka. Pravilnim orezivanjem osiguravate bolje uslove za rast i razvoj voćaka, čime doprinosite bogatijem i kvalitetnijem rodu. Ukoliko imate puno voća da orezujete svakako bismo vam preporučili baterijske ručne makaze koje možete pogledati na sledećoj stranici - akumulatorske makaze za orezivanje.

    Pogledajte kompletnu ponudu baštenskih makaza i merdevina u Crafteru.